Gwara łódzka – czyli słowa, których używają Łodzianie!

0
2739

Już ponad 100 lat temu wieś o nazwie Bałuty przyłączono do Łodzi. Dzielnica ta jest jedną z większych w mieście, a jej nazwę kojarzą nie tyko Łodzianie (zna ją wielu ludzi z całej Polski, a nawet świata).

Kilka lat temu, dzięki licznym wolontariuszom, którzy przemierzyli Łódź w poszukiwaniu osób pamiętających stare słowa i historie związane z Łodzią – powstał słownik gwary bałuckiej. Jest on niewątpliwie jednym z lepszych źródeł wiedzy o najczęściej stosowanych przez mieszkańców łódzkich Bałut słowach.

Publikacja została wydana przy współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Wolontariusze z licznymi towarzyszącymi im antropologami zebrali wywiady wśród okolicznych mieszkańców. Dzięki Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, które zainicjowało wydanie słownika, każdy turysta może dowiedzieć się, co oznaczają niektóre ciekawe określenia zasłyszane w Łodzi takie jak np. angielka, krańcówka, czy tytka.

Zobacz także: Polski fotograf zachywca zdjęciami kosmosu!

Jeżeli chcielibyście poznać więcej ciekawych, typowo łódzkich zwrotów to odsyłamy bezpośrednio na stronę internetową Centrum Dialogu, a poniżej przedstawiamy wybrane słowa i ich łódzkie odpowiedniki znalezione w Słowniku Bałuckim.

UŚMOTRUCHAĆ – ubrudzić się

ZALEWAJKA – zupa z ziemniaków i białego barszczu

WURCZUPA – zupa , którą gotowało się na wodzie po ugotowanej kaszance

TRELINKA – kostka chodnikowa

SZPONCIĆ – łamać prawo

TYTKA – papierowa torba

ANGIELKA – bułka pszenna podłużna

AJNTOPF – obiad z jednego garnka

SZNYTKA –  kromka

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ

Zdjęcie: Źródło