Każde miasto ma swoją historię – Łódź też!

0
607
views

Czy kiedykolwiek odwiedzając Łódź, przemierzając wzdłuż i wszerz jej ulice, robiąc sobie zdjęcia w Manufakturze i na Piotrkowskiej zastanowiliście się jaka jest historia tego miasta?

Historia Łodzi jest niebywale ciekawa. W lipcu 1423 roku ówczesny król Polski – Władysław Jagiełło nadał prawa miejskie małej wiosce, która znajdowała się w gęstej puszczy. Od tego czasu przez ponad czterysta lat nic się nie zmieniało, a okoliczni chłopi uprawiali swoje pola. Po roku 1820 padła decyzja, by utworzyć osady przemysłowe na terenie miasta.

W XIX wieku Łódź stała się już na tyle zurbanizowana i pełna fabryk, że ściągnęła rzesze nowych pracowników, którzy specjalizowali się głownie przędzą i tkactwem. To właśnie chęć tych ludzi do pracy dała początek rozwojowi przemysłu włókienniczego w Łodzi!

W 1823 roku wyodrębniono ulicę Piotrkowską jako główną ulicę miasta. Pięć lat po tym wydarzeniu powstaje, dzięki inicjatywie Ludwika Geyera pierwsza w pełni zmechanizowana fabryka, którą znamy jako Białą Fabrykę (dziś mieści się w niej Centralne Muzeum Włókiennictwa) znajdującą się przy ulicy Piotrkowskiej 282.

Budynek ten od 2015 roku jest uznawany za pomnik historii. Po trzydziestu latach od powstania białej fabryki, kolejny przedsiębiorca Karol Scheibler decyduje się na wybudowanie kolejnej fabryki włókienniczej, która bardzo szybko stała się największym przedsiębiorstwem bawełnianym w Polsce i Europie.

Pod koniec XIX wieku do Łodzi napływało coraz więcej ludzi ze wsi i małych miast, którzy liczyli, że dzięki pracy w fabrykach poprawią się ich warunki socjoekonomiczne. Do Łodzi napływało również coraz więcej obcokrajowców z różnych stron świata. Co dekadę obserwowano ogromny przyrost liczby ludności w Łodzi.

Na przestrzeni dziejów Łódź z małej, wątłej osady przekształciła się w przepiękne, dobrze prosperujące miasto – kiedyś fabryczne , dziś stawiające na innowacje, przemysł informatyczny, elektrotechniczny i ekonomię!

 

Źródło: https://dzienniklodzki.pl/dawna-lodz-na-fotografiach-zdjecia/ar/532807Źródło: https://dzienniklodzki.pl/dawna-lodz-na-fotografiach-zdjecia/ar/532807

 

 

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się ! 

Cennik

Poprzedni artykułMotyle z tropików i rośliny nektarodajne przez cały sierpień można oglądać w łódzkiej Palmiarni!
Następny artykułŁódź szlakiem bajkowych figur!
Łodzianka z wyboru, kocham województwo łódzkie i jego klimat , a co mi tam! Ci dla których Łódź jest szara i brudna, wiedzcie, że mimo wszystko została uznana za TOP miejsc wartych odwiedzenia w 2019 roku! W wolnych chwilach słucham jazzu, czytam książki i pijam aromatyczne fusiaste herbaty. Kocham podróże te małe i duże, a najbardziej ciekawią mnie kulinarne zwyczaje w różnych miejscach na świecie . :)
PODZIEL SIĘ