Łódź szlakiem bajkowych figur!

0
951

Jeżeli jesteś osobą lubiącą aktywne spędzanie czasu w mieście to bajkowy szlak turystyczny powstał właśnie dla Ciebie!

Po roku 1945 Łódź stała się pionierem animacji. Pierwsze filmy animowane powstawały w małym mieszkaniu przy ulicy Radwańskiej w Łodzi, pomysłodawcy pomimo, iż nie mieli warunków studyjnych, świetnie sobie radzili tworząc dobrej jakości animacje.
Być może niektórzy z Was nawet pamiętają filmy lalkowe takie jak “Paweł i Gaweł” Ryszarda Potockiego czy “Ruch to zdrowie” Zenona Wasilewskiego. Twórcy tych filmów byli przyzwyczajeni do ciężkiej wielogodzinnej pracy i realizacji swoich pomysłów metodą po-klatkową (czyli techniką polegającą na tworzeniu animacji z tysięcy kolejno ułożonych zdjęć).
Momentem przełomowym w historii łódzkich animacji okazało się stworzenie bajki “Za króla Krakusa” (reż. Zenon Wasilewski). Od tego momentu w ciągu czterech lat powstały także bajki takie jak: “Lis i bocian” czy “Lisek Chytrusek”.
Po 1950 studio filmów kukiełkowych przerodziło się w Wytwórnię Filmów Fabularnych w Łodzi. Głównym inicjatorem powstania wytwórni był Zenon Wasilewski. Na przestrzeni lat powstawało w Łodzi coraz więcej filmów animowanych, postęp nauki i techniki pozwalał na tworzenie coraz lepszych jakościowo materiałów. W ciągu 60 lat stworzono ponad 1400 filmów (800 to filmy lalkowe), które znane są w wielu miejscach na świecie.
Nazwę SE-MA-FOR, nosi dziś prywatna łódzka firma produkująca filmy, która działa od grudnia 1999 roku i wciąż odnosi sukcesy.
Ze względu na tak bogatą historię łódzkich filmów animowanych, postanowiono w różnych miejscach Łodzi umieścić charakterystyczne postacie z niektórych bajek.
Na szlaku bajkowym można odnaleźć aż 9 rzeźb przestawiających fikcyjne i dobrze znane postacie takie jak: Miś Uszatek, Pingwinek Pik-Pok, koty Filemon i Bonifacy, bohaterowie filmu Zaczarowany Ołówek, Plastuś, Trzy Misie, Maurycy i Hawranek, Wróbelek Ćwirek i Ferdynand Wspaniały.
Docelowo w Łodzi ma powstać aż 17 rzeźb upamiętniających najbardziej kultowe bajki wytwórni. Zatem jeżeli nie macie pomysłów na wrześniowy weekend, to może po prostu zwykły spacer szlakiem bajkowym okaże się strzałem w dziesiątkę!
  1. Rzeźba Misia Uszatka – Łódzkie Centrum Wydarzeń ; ul. Piotrkowska 87
  2. Rzeźba Pingwinka Pik – Poka – Aquapark Fala ; Al. Unii Lubelskiej 4
  3. Rzeźba kotów Filemona i Bonifacego – Muzeum Kinematografii, pl. Kaczyńskiego 1
  4. Rzeźba bohaterów filmu Zaczarowany Ołówek – Łódzki Dom Kultury ul. Traugutta 18
  5. Rzeźba Plastusia – Park im. Henryka Sienkiewicza, ul. Kilińskiego 101
  6. Rzeźba Trzech Misiów – Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, ul. Piotrkowska 282
  7. Rzeźba Maurycego i Hawranka – ZOO ul. Konstantynowska 8/10
  8. Rzeźba Wróbelka Ćwirka – Palmiarnia, al. Piłsudskiego 61
  9. Rzeźba Ferdynanda Wspaniałego – Galeria Łódzka, al. Piłsudskiego 15/23

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!