Łodzianie! Zdrowie jest najważniejsze! Stosując te zasady zapobiegniesz wielu chorobom!

0
760

W Internecie mamy dostęp do tysięcy informacji na temat żywienia, wielu ludzi stosuje przeróżne restrykcyjne diety ponieważ presja społeczna w kwestii pięknego wyglądu i smukłej sylwetki jest niesamowicie duża. Nie prześcigajcie się jednak w tym, kto ma lepszą sylwetkę, to nie wyścigi.

 

O zdrowie i kondycję warto dbać, ale jeśli jesteśmy otyli lub mamy nadwagę to nie będziemy po miesiącu restrykcyjnej i niebezpiecznej diety wyglądać lepiej. Wręcz przeciwnie, możemy się odwodnić i wyczerpać siły witalne. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które chcą zachować zdrowie i wyglądać , a przede wszystkim czuć się lepiej jest racjonalne odżywianie zgodne z zasadami Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

Dla osób o masie ciała w normie wystarczy stosowanie zasad zdrowego odżywiania i zbilansowanej pod względem składników odżywczych diety.

Zobacz także: Aleph Farms stworzył pierwszy laboratoryjny stek

Te dziesięć prostych zasad pomoże Ci wdrożyć pierwsze zmiany w swoim jadłospisie:

  1. Spożywaj posiłki regularnie (4-5 posiłków co około 3-4 godziny)
  2. Warzywa i owoce spożywaj jak najczęściej i w jak największej ilości, co najmniej połowę tego co jesz. Pamiętaj o właściwych proporcjach, niech warzywa stanowią ¾ , a owoce ¼ .
  3. Spożywaj produkty zbożowe, w szczególności pełnoziarniste, ponieważ są one źródłem błonnika, który ma wiele prozdrowotnych właściwości.
  4. Codziennie spożywaj co najmniej 2 duże szklanki mleka, można je oczywiście zastąpić jogurtem lub kefirem, a częściowo serem.
  5. Ogranicz spożycie mięsa (w szczególności czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych do 0,5 kg/tydz). Urozmaicaj dietę rybami, jajami i nasionami roślin strączkowych, które również są źródłem białka.
  6. Ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych, zastąp je olejami roślinnymi.
  7. Unikaj spożycia cukru i słodyczy. Zastępuj je owocami i orzechami.
  8. Nie dosalaj potraw i staraj się kupować produkty z niską zawartością soli! Pamiętaj, by czytać etykiety! ( pierwszy składnik wymieniony w składzie produktu znajduje się w nim w największej ilości)
  9. Pamiętaj, aby odpowiednio nawadniać organizm, pij co najmniej 1,5 litra wody dziennie.
  10. Ogranicz spożycie alkoholu i palenie tytoniu. Używki nie służą poprawie Twojego zdrowia.

Najrozsądniej byłoby udać się do dietetyka, by ten ułożył Wam zbilansowaną i zdrową dietę, ale pamiętajcie również, że dietetyk dietetykowi nie jest równy. Nie wybierajcie się do dietetyków, którzy chcą Wam głównie sprzedawać suplementy diety, suplementacja  w większości przypadków jest zupełnie niepotrzebna.

W gruncie rzeczy powinniśmy suplementować jedynie witaminę D w okresie jesienno- zimowym, ponieważ żyjemy w strefie klimatycznej, która w tym okresie nie zapewnia nam wystarczających ilości promieni słonecznych, które są czynnikiem niezbędnym do wytwarzania w skórze witaminy D. Pozostałe suplementy diety są wskazane tylko w niektórych sytuacjach, np. w ciąży, ale przyjmowanie ich powinno być skonsultowane z lekarzem.

Dla tych, którzy nie mają funduszy na wizyty u dietetyków przydatna będzie poniższa informacja.

Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie prowadzi projekt, którego celem jest darmowe poradnictwo żywieniowe dla ludzi z całej Polski. Niewiele osób wie o tym, że całkowicie za darmo, można odbyć konsultację z dietetykami IŻŻ online. Wystarczy zalogować się na poniższej stronie i rozwiać wszystkie wątpliwości związane z żywieniem.

PORADNIA ONLINE INSTYTUT ŻYWNOŚCI I ŻYWIENIA W WARSZAWIE

Pamiętajcie , że lepiej zapobiegać  niż leczyć. Jeśli nawet masz nadwagę, otyłość, to nigdy nie jest za późno na zmiany. Zastanów się w głębi serca, co jest Twoim głównym problemem, czy problemy żywieniowe nie są tylko wierzchołkiem góry lodowej, którą jest potworny stres w życiu i problemy psychologiczne. Spróbuj najpierw przemyśleć swój największy problem i zacznij działać już dziś! Daj sobie pomóc! Szukaj alternatywnych i ekonomicznych rozwiązań i racjonalnie podejdź do diety, nie ma powodu do tego by się spieszyć, nie ma powodu by płacić ogromne sumy pieniędzy za suplementy diety, które  mogą Ci zaszkodzić. Uważaj w szczególności na różnorodne franczyzowe sieci dietetyczne, które kładą główny nacisk na marketing i sprzedaż, a nie na faktyczną pomoc w walce z chorobami.

Regularna aktywność fizyczna i zdrowa dieta w większości przypadków wystarczają, a osoby wymagające specjalistycznej diety powinny udać się do dietetyka, który ułoży prawidłowy jadłospis i odpowiednio przeszkoli w kwestii żywienia.  

Zdjęcie: Źródło  

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ