Motyle z tropików i rośliny nektarodajne przez cały sierpień można oglądać w łódzkiej Palmiarni!

0
1142
dav

Nie masz pomysłów na spędzenie wolnego czasu w Łodzi? W łódzkiej Palmiarni nie będziesz się nudzić!Od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2018 r. trwa wystawa motyli i roślin nektarodajnych.

Żywe okazy pięknych motyli z różnych części świata oglądać można w szklarni przepełnionej różnokolorowymi, pięknie pachnącymi kwiatami.

Poczwarki motyli zostały sprowadzone na potrzeby wystawy ze Zjednoczonego Królestwa. Motyle te naturalnie występują jednak jedynie na obszarach Ameryki Południowej, Azji Południowo – Wschodniej oraz Afryki.

Dodatkowo 5 i 19 sierpnia przeprowadzone zostały prelekcje organizowane w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi. Można było na nich posłuchać wielu ciekawostek entomologicznych, a także poznać różnice między motylami dziennymi i nocnymi. Czy wiedzieliście, że niektóre motyle na swych skrzydełkach mają tysiące mikroskopijnych chitynowych pancerzyków działających podobnie jak pryzmat (rozszczepiają one światło tworząc kolory)? To dlatego tak wiele motyli ma przepiękne różnobarwne skrzydełka!

Wstęp na wystawę jest możliwy po okazaniu biletu wstępu do Palmiarni. Koszt biletu normalnego to 10 zł, natomiast studenci i uczniowie zapłacą jedynie 5 zł. Trzeba przyznać, że cena za biletu jest stosunkowo niewielka w porównaniu do ogromu atrakcji jakie czekają na odwiedzających.

Zainteresował Was temat motyli? Zanim wybierzecie się do łódzkiej Palmiarni warto poczytać kilka ciekawostek dotyczących tych wspaniałych i w większości pożytecznych owadów!

  • Gdzie możemy spotkać motyle? – występują one na całym świecie, ale wyjątkiem jest Antarktyda – to miejsce jest dla nich zbyt zimne.
  • Czym się różni motyl od ćmy? – Motyle standardowo podzielone są na nocne oraz dzienne, a ćma to po prostu motyl nocny.
  • Jak długo mogą żyć motyle? – Przeciętny okres życia tych owadów to 2 – 3 tygodni, jednak niemal każda reguła ma swój wyjątek. Istnieją motyle, które mogą przeżyć nawet 1,5 roku.
  • Jak nazywa się największy motyl na świecie? – Jest to Pawica Atlas , motyl ten potrafi osiągnąć rozpiętość skrzydeł nawet do 30 cm .
  • Czy wiesz, że motyle mają na odnóżach wbudowane tzw. komórki smakowe, które służą do badania jakości spożywanego pokarmu?