Park Ocalałych w Łodzi. Miejsce upamiętniające ludzi z łódzkiego getta Litzmannstadt.

0
1046

Pięknie zagospodarowana zielona przestrzeń, liczne ścieżki, miejsce do odpoczynku i zadumy. Jeśli szukacie takiej przestrzeni w Łodzi to wybierzcie się na spacer do Parku Ocalałych.

Park Ocalałych znajduje się  w pobliżu ulicy Wojska Polskiego i ulicy Źródłowej w Łodzi.  Usytuowany jest w dolinie rzeki Łódki. Park ten jest najmłodszym parkiem w Łodzi. Został oddany do użytku  30 sierpnia 2004 roku – wypadła wtedy 60 rocznica likwidacji łódzkiego getta.

W czasie II wojny światowej na terenie przylegającym do dzisiejszego Parku Ocalałych istniało Litzmannstadt Ghetto (getto łódzkie) w skrócie również nazywane L-stadt Getto. Było to pierwsze całkowicie odizolowane od pozostałej części miasta getto w Polsce. Zaraz po warszawskim – największe i w dodatku funkcjonujące najdłużej, bo aż do sierpnia 1944 roku.

Zobacz także: Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Obchody 11 listopada w Łodzi

 Początkowo planowano jedną liczną grupę drzew, które miałyby symbolizować kolumnę ludzi prowadzonych na zagładę. Koncepcja ostatecznie się zmieniła, ponieważ podjęto budowę dużego pomnika Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II Wojny Światowej.

Park ma łączną powierzchnię 8,5 ha. Oprócz Pomnika Pamięci na terenie parku znajduje się również Kopiec Pamięci, niewielkie wzgórze, na którego szczycie umieszczono pamiątkową ławkę. W projektowaniu parku uwzględniono symbolikę narodu żydowskiego oraz polskiego – Gwiazdę Dawida oraz Orła wznoszącego się do lotu.

W pobliskiej okolicy znajduje się również Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, w którym organizowane jest mnóstwo wydarzeń kulturalnych i tematycznych wykładów.

Jeżeli zatem nie macie planów na weekend, a nie chcecie opuszczać miasta to polecamy wycieczkę po Parku Ocalałych i uczczenie minutą ciszy pamięci ofiar łódzkiego getta. Zachęcamy również do zwiedzenia Cmentarza Żydowskiego, któremu poświęcimy inny artykuł.

Zdjęcie: Źródło
Nie masz pomysłu na biznes? My ci pomożemy! Kliknij TUTAJ