Wystawa “Moda Polska” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

0
905

Do 17 marca 2019 r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi można podziwiać wystawę Jerzego Antkowiaka, zatytułowaną “Moda Polska”.

 

“Być może zabrzmi to jak spowiedź starego megalomana, ale jeśli chodzi o modę, to jestem niekończącą się opowieścią. W latach, które dla młodych gniewnych są prehistorią, moda w Polsce nie tylko istniała, ale bywało,  że była modą przez duże M. Nie do wiary? A jednak.”

JERZY ANTKOWIAK, 2004

W 1958 roku rozpoczęła swoją działalność Moda Polska – polskie przedsiębiorstwo państwowe. Pierwszą kierowniczką artystyczną Mody Polskiej została Jadwiga Grabowska, która modę kochała nad życie. Jerzy Antkowiak zaś pracował dla przedsiębiorstwa przez 37 lat i zdążył w tym czasie przejść przez wszystkie szczeble kariery ( od asystenta aż do dyrektora do spraw mody).

Moda Polska w latach 60-tych była marką rozpoznawalną nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Rocznie wypuszczano około 6 kolekcji. Dwadzieścia lat później, w szalonych latach 80-tych działała na tyle prężnie, że kolekcje potrafiły składać się nawet z 500 modeli. Jej sklepy znajdowały się w kilku największych miastach Polski ( Kraków, Warszawa, Wrocław). W czasach PRL wielu ludzi marzyło, by mieć choć jedną rzecz z kolekcji Mody Polskiej, ubrania najsłynniejszych polskich projektantów nosiło wówczas zaledwie 2 % społeczeństwa.

Wystawa opowiada nie tylko o ubraniach, ale także o czasach, w których te ubrania projektowano. Większość eksponatów pochodzi z prywatnego archiwum Jerzego Antkowiaka, a wszystkie te pamiątki udowadniają jak ogromną wyobraźnię mieli ówcześni projektanci Mody Polskiej.

Kiedy w Polsce powróciła moda?

By można coś stworzyć dla ludzi, to ludzie muszą najpierw wykazywać na to popyt, zatem tak się też stało. Do gruzów Warszawy powrócili ludzie, początkowo ubrania pełniły w ich życiu funkcję ochronną, ale po kilkunastu miesiącach wszystko zaczęło się zmieniać.

Odradzały się pawilony, sklepiki, powrócili rzemieślnicy i handlarze. Bronisław Iwanowski zdecydował się organizować pierwsze powojenne pokazy mody, w gazetach pojawiały się liczne porady dotyczące doboru odzieży, komponowania jej ze sobą. Polki potrafiły tworzyć genialne ubrania wykorzystując stare, niepotrzebne rzeczy.

Po wojnie to właśnie Jadwiga Grabowska uznała, że nadeszła pora, by “odbudować polską kobietę”. Ponoć do działania zmotywował ją widok znajomej, która była zaniedbana i ubrana w zbyt duże, mało estetyczne ubrania. Wtedy pojawił się w jej głowie pomysł, by przywrócić warszawiankom  dawny, elegancki wygląd. Najpierw założyła własną pracownię krawiecką – nazwała ją Phoenix, gdy zamknęła działalność pojawiły się kolejne propozycje współpracy, aż do momentu, gdy 30  września 1958 roku  połączono Biuro Mody Ewa i Gallux-Hurt tworząc Modę Polską. Kierownictwo artystyczne objęła Jadwiga Grabowska.

Zobacz także: Nawiedzony las w Łodzi? Czy to prawda?

Moda męska pojawiła się w Polsce rok później dzięki zaangażowaniu Stanisława Kudaja i dwóch salonów – ADAM. Kudaj wzorował się na awangardowej modzie włoskiej, a także na klasycznych modelach angielskich.

W 1961 roku do załogi Mody Polskiej dołączył Jerzy Antkowiak, początkowo wykonywał wszystkie polecenia Pani Jadwigi Grabowskiej, z biegiem czasu stał się jednak mistrzem w swoim fachu. Jego młodzieńczy upór i rewolucyjne spojrzenie na modę sprawiały, że z biegiem czasu coraz częściej tworzył samodzielne projekty i nie konsultował ich z przełożoną. Gdy w roku 1967 Jadwiga Grabowska przeszła na emeryturę, na jej miejsce zatrudniono Halinę Kłobukowską- specjalistkę z wieloletnim doświadczeniem w  tej branży.

W latach 70-tych Moda Polska tworzyła ubrania z wykorzystaniem wzorów, ozdabiano jedwab i tworzono artystyczne dzianiny. Sieć sklepów MP rozwinęła się ogromnie i na przestrzeni lat 1970-1980 w Polsce powstało mnóstwo nowych salonów.

Dzianiny, jedwabie i syntetyki dominowały na pokazach mody lat 70-tych. W 1979 roku Jerzy Antkowiak zastąpił Halinę Kłobukowską. Wkroczył w lata 80-te z nutą nonszalancji i luzu, jego projekty były bardziej rewolucyjne i nieoczywiste.

Moda Polska przez blisko 40 lat swojej działalności stworzyła ponad 100 kolekcji, zatrudniła mnóstwo uzdolnionych osób i otworzyła im drzwi do dalszej kariery. Modelki pracujące na wybiegach Mody Polskiej coraz częściej zauważano także na świecie. Przedsiębiorstwo to ma na swoim koncie mnóstwo świetnych projektów, mimo to zniknęło z polskiego rynku, a dziś odzież Zachodnia dominuje również w naszym kraju. 

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie odwiedź f7city.pl